Hranice v srdci čeština slovenština
Projekt TS Ostrava a RTVS Tento projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Společně bez hranic.

Epizody

Karpatské sady

Oblast Bílých Karpat má staletou ovocnářskou tradici. Jelikož ovoce se zde v minulosti rodilo hodně, v každém domě se sušilo, zavařovalo, vařila se povidla a pálila se pálenka. Každému dle chuti. Dnes už toto tradiční zpracovávání lze zažít jen v rámci lokálních akcí, které se snaží udržet při životě místní aktivisté a pamětníci. V celku se jim to daří, na podzim se celé pohraničí rozvoní ovocem...

Kdo sem zabloudí na podzim, tak si může jablíčka sám nasbírat v původním sadě Španie v obci Nová Bošáca na Slovensku. Je to v podstatě taková Noemova archa starých bílokarpatských odrůd jabloní a hrušní, kterých zde najdeme přes 130 různých druhů. Obnovil ho a stará se o něj mladý sympatický milovník stromů, ovocnářství, Ľudovít Vašš. Určitě každému dovolí odlomit větvičky a odnést si tak v kousek z tohoto ovocného pokladu domů. I on sám při mapování místních zachovalých odrůd zachází na Moravu, karpatské sady jsou totiž československé.

Ve staré rodinné sušárně manželů Maruškových v Bošáci - část Zabudišová, se podařilo mladému ekologii Brunovi Jakubcovi za pomoci občanských sdružení zrekonstruovat starou sušárnu ovoce. I dnes se v ní zatápí, dřevěný kouř se mísí se sladkou vůní sušených jablíček a švestek.

Kdo má však raději povidla, ať si zajde na ochutnávku pravých, dnes bychom řekli "bio", švestkových povidel do české obce Dolní Němčí. Koná se zde akce "Vaření trnek" pod odborným dohledem čiperné paní Marie Ježkové a ženského sboru Tetičky. Vaří se zde v zachovalé původní peci místního Muzea Na Mlýně a na konci všechny čekají dřevěné vařečky namočené v povidlech a tzv. lízačka.

A protože nikdy se neurodilo tak málo ovoce, aby na pálenku nebylo, tak i nároční fajnšmekři si mohou pochutnat na místních destilátech. Určitě stojí za návštěvu Muzeum lidových pálenic v sousedním Vlčnově. Je skutečnou výkladní skříní vynalézavosti lidského ducha, který je schopen zhotovit si jako mini přenosnou páleničku na cesty, tak sofistikovanou, ale především plně funkční palírnu ze staré pračky.

Mikroregion Bošáčka a přilehlá moravská oblast, však má co nabídnout nejen gurmánům, ale i turistům. Na vrchu Velký Lopeník, který patří s Velkou Javořinou mezi nejoblíbenější vrcholy Bílých Karpat, stojí jedna z nejkrásnějších rozhleden na československém pohraničí vůbec. Symbolicky je umístěna přímo na hranicích a za cenu 101 schodů nabízí výhledy na všechny slovenské, české a světové strany. Možná právě proto se stala oblíbeným místem setkávání Čechů a Slováků, kteří se zde scházejí 28. října 2018, aby si připomněli založení první Československé republiky. A nejen tehdy.

O tom, že v tomto pohraničí lidé udržují upřímné vztahy bez ohledu na hranice, svědčí i soutěž ve vaření nejlepšího guláše nebo závodění se v zabijačkových specialitách ... no a tam, kde lidé spolu jedí, pijí, zpívají a tančí, tam se přece žije dobře...

Celá fotogalerie